czwartek, 26 kwietnia 2018 napisz DONOS@
******************************************************************

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO BIAŁEGOSTOKU 2011

 

Dnia 30 września 2011r.,  grupa trzydziestu ośmiu uczniów z klas: IIa, IIc, IIIb i IIIc naszego gimnazjum, korzystając z zaproszenia, wzięła udział w pokazach chemicznych i wykładach, w ramach Tygodnia Chemii, zorganizowanego przez Wydział Biologiczno – Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku. Opiekę nad gimnazjalistami sprawowali nauczyciele: p. Milena Bajno, p. Bożena Barwikowska oraz p. Michał Leszak.

Uczniowie mieli okazję odwiedzić Uniwersyteckie Muzeum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy, gdzie zostali zapoznani ze światem koralowców, mogli obejrzeć bardzo wiele cennych przyrodniczo okazów  - głównie fauny, w tym wielu okazów ptaków, ssaków oraz rzadkich gatunków  ryb.

Następnym punktem wycieczki był Wydział Chemii przy ulicy Hurtowej 1. Na miejscu uczniów rozdzielono na dwie grupy, z których każda skorzystała z wykładu oraz doświadczeń laboratoryjnych. Tematami wykładów były: „Piwo od chemicznej podszewki” oraz „Ludzkość potrzebuje marzycieli” – wykład traktujący o całym życiorysie Marii Skłodowskiej – Curie oraz jej dokonaniach, nagrodzonych pierwszą wśród kobiet Nagrodą Nobla.

W czasie ciekawych zajęć laboratoryjnych, prowadzonych w żartobliwie merytoryczny sposób przez studentów – nasi uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi: jak wykryć wodór, jak zamrozić kwiat róży w ciągu kilkunastu sekund, z czego i w jaki sposób można wydestylować piękne zapachy. Gimnazjaliści mogli także przetestować swoje nosy, biorąc udział w konkursie rozpoznawania różnych zapachów przygotowanych przez studentów. Na zakończenie uczniowie zostawili pamiątkowy wpis w księdze pamiątkowej Uniwersytetu, po czym wszyscy udaliśmy się do Łomży.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 03 października 2011 22:01
Data ostatniej edycji: cz, 29 stycznia 2015 12:50:40

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0